Wymiana zamka w drzwiach - od czego zacząć?

Wymiana zamka w drzwiach potrzebna jest w licznych sytuacjach. Z pozoru prosta czynność może jednak przysporzyć wielu problemów. Czy samodzielna wymiana zamka w drzwiach to dobry pomysł? Jak ją zrealizować? I kiedy lepiej zdecydować się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego ślusarza?

Wymiana zamka w drzwiach – kiedy jest potrzebna?

Na wymianę zamków w drzwiach można zdecydować się z różnych powodów. Może być ona niezbędna, w sytuacjach takich jak:

  • zgubienie kluczy, które generuje ryzyko, że trafią one w niepowołane ręce,
  • uszkodzenie i awaria zamka – stary, niesprawnie działający, wyeksploatowany lub zepsuty zamek nie zapewnia bezpieczeństwa, dlatego warto zdecydować się na jego wymianę na nowy,
  • nowi właściciele – gdy zmieniają się właściciele lub lokatorzy w danym mieszkaniu, warto wymienić cały zamek w drzwiach bądź przynajmniej zamontować nową wkładkę w zamku,
  • próba włamania lub włamanie – jeśli do nich doszło, wymiana zamka w drzwiach jest niezbędna,
  • poprawa bezpieczeństwa – zamek w drzwiach zewnętrznych warto wymienić zawsze wtedy, gdy czujemy potrzebę podniesienia poziomu ochrony w danym lokum.

Od czego zacząć wymianę zamka w drzwiach wejściowych?

Przede wszystkim trzeba znaleźć odpowiedni mechanizm, który zastąpi stary zamek bądź starą wkładkę, gdy decydujemy się jedynie na jej wymianę w zamku. Wybierając zamek warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wymiary, które powinny pasować do otworu, w którym ma on zostać zamontowany. To jednak nie wszystko. Ważne jest także, aby sprawdzić, z jakich materiałów wykonany jest zamek – czy są to solidne, wysokiej jakości, odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych tworzywa? Znaczenie mają także certyfikaty i atesty, które potwierdzają poziom zabezpieczenia, jaki posiada zamek. Przeczytaj więcej na ten temat: Zamek do drzwi zewnętrznych – jaki wybrać?

Kolejnym etapem jest zbieranie odpowiednich narzędzi, które mogą być niezbędne do przeprowadzenia całego zadania. Do wymiany zamka przydać się mogą śrubokręt, młotek, wiertarka, wkrętarka, klucze nasadowe, ampulowe i imbusowe, a także narzędzia do mierzenia oraz oznaczania pomiarów. Warto przygotować sobie również dłuto do drewna oraz piłkę do metalu i pistolet do masy silikonowej. Więcej na temat narzędzi niezbędnych do wymiany zamka możesz przeczytać tutaj: Czy montaż zamka w drzwiach wymaga specjalnych narzędzi?).

Sam proces wymiany zamka warto rozpocząć od zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Bardzo ważne jest zabezpieczenie powierzchni dookoła, aby nie spowodować niepotrzebnych uszkodzeń np. podłogi czy framugi.

Samodzielna wymiana zamka w drzwiach – jak ją zrealizować?

Aby samodzielnie wymienić zamek wpuszczany w drzwiach wejściowych należy posiadać odpowiedni mechanizm zamkowy, niezbędne narzędzia oraz zabezpieczyć podłogę, ościeżnicę oraz drzwi przed potencjalnymi uszkodzeniami. Kolejne kroki to:

  1. Demontaż starego zamka – usuń stary mechanizm, odkręcając śruby mocujące zamek lub inne elementy trzymające go na miejscu. Za pomocą śrubokręta odkręć szyld zamka i zdejmij go z obu stron skrzydła drzwi.
  2. Przygotowanie do montażu nowego zamka – przed zamontowaniem nowego zamka, upewnij się, że otwory w drzwiach są odpowiednio przygotowane.
  3. Montaż nowego zamka – włóż nowy zamek do otworów w drzwiach zgodnie z instrukcjami producenta. Sprawdź, czy wszystkie elementy zabezpieczające są na swoim miejscu i dokręć zamek śrubami dołączonymi do zestawu.
  4. Testowanie i regulacja – po zamontowaniu nowego mechanizmu przetestuj jego działanie wkładając do zamka klucz i upewniając się, że urządzenie otwiera się i zamyka bez problemów. Jeśli jest to konieczne, dokonaj drobnych regulacji, aby zapewnić płynne działanie.

Wymiana zamków w drzwiach wymaga wprawy i cierpliwości, a także dysponowania specjalistycznymi narzędziami. Nie dysponując odpowiednią ilością czasu, umiejętnościami oraz sprzętem, można popełnić sporo błędów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku skorzystanie z profesjonalnej pomocy ślusarskiej oferowanej przez Pogotowie zamkowe.

Montaż zamków w drzwiach wejściowych – kiedy skorzystać z profesjonalnej pomocy?

Z pozoru proste zadanie, jakim jest montaż zamka wewnątrz drzwi bądź na skrzydle drzwi (jak ma to miejsce w przypadku, gdy zdecydujemy się na zamki nawierzchniowe), nie zawsze jest nim w rzeczywistości. Często przerasta ono nawet osoby, które posiadają pewne umiejętności techniczne. Z tego powodu dużo bezpieczniej jest od razu zadzwonić do ślusarza, który przeprowadzi wymianę zamka w sposób sprawny, profesjonalny i bezinwazyjny.

Nasze Pogotowie zamkowe Łódź tworzone jest przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, którzy do każdego zadania podchodzą z zaangażowaniem. Pomogą w wyborze zamka do drzwi, który można nabyć również w czasie wykonywania usługi, a także zamontują mechanizm w bezbłędny sposób. Po każdej wykonanej usłudze nasi specjaliści upewniają się, że urządzenie działa bez zarzutu, zapewniając klientom maksymalne bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

Chcesz zamówić profesjonalne usługi ślusarskie takie jak wymiana zamków w drzwiach, wymiana wkładki lub innego rodzaju zlecenia, które znajdują się w naszej ofercie (naprawa zamków, awaryjne otwieranie drzwi, awaryjne otwieranie samochodów), skontaktuj się z naszą infolinią: 600-072-722

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy najlepsze rozwiązania. Zapraszamy do kontaktu!