Jak dbać i czym smarować zamek w drzwiach?

Dbanie o mechanizm zamkowy to bardzo dobry pomysł, jeśli chcemy zapewnić jego długotrwałe, sprawne i bezawaryjne działanie. Zarówno samodzielne smarowanie zamków i wkładek, jak i korzystanie z usługi ślusarskiej, jaką jest serwis zamków, to gwarancja, że w najmniej spodziewanym momencie nie będzie trzeba borykać się z zacięciem mechanizmu. To również pewność lepszego zabezpieczenia drzwi wejściowych i zmniejszenie ryzyka włamania. Co warto wiedzieć na temat dbania o zamek i smarowania wkładki zamków?

Bezawaryjne działanie zamków i wkładek w drzwiach – co można zrobić?

Do usterki zamków dochodzi z różnych przyczyn. Czasem może to być efekt defektu mechanizmu, czasem próby włamania, o której właściciele danego mieszkania lub domu mogą nawet nie mieć pojęcia. Jednakże w dużej mierze zamek odmawia posłuszeństwa ze względu na wieloletnią eksploatację i brak podejmowanych działań konserwacyjnych.

Niekorzystny wpływ na mechanizm zamkowy mają czynniki atmosferyczne, szczególnie gdy zamek znajduje się w drzwiach zewnętrznych, furtce lub bramie. Wilgoć związana z opadami deszczu może powodować korozję zamka, a w efekcie jego uszkodzenie.

Zamek może ulec także uszkodzeniu w wyniku zalegających w nim zanieczyszczeń, takich jak kurz, pyłki czy inne zabrudzenia, na skutek czego utrudnione jest swobodne przekręcanie klucza.

Ostatnim czynnikiem, który również ma ogromne znaczenie dla działania zamka, jest jego zbyt intensywna eksploatacja. Nie zawsze da się jej uniknąć, ponieważ drzwi w domach, mieszkaniach czy biurach są po prostu często otwierane i zamykane, jednak warto podjąć kroki, aby nie wpłynęła ona niekorzystnie na funkcjonowanie zamka. W tym celu warto nie tylko otwierać i zamykać zamek w spokojny sposób, unikając zbyt dużego nacisku i szarpania klucza, lecz również zadbać o prawidłową pielęgnację zamka, która nie doprowadzi do jego awarii.

Co można zrobić, aby zyskać pełne bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania zamka przez jak najdłuższy czas? Przede wszystkim warto zadbać o właściwą konserwację zamków, zarówno poprzez regularne smarowanie wkładki zamków, jak i poprzez korzystanie z profesjonalnego serwisu zamków w wykonaniu doświadczonych ślusarzy.

Jak dbać o zamek w drzwiach wejściowych?

Konserwacja zamków powinna być przeprowadzana systematycznie, co najmniej raz w roku, dzięki czemu można przedłużyć żywotność zamka, a także sprawić, że będzie on działał w bezawaryjny sposób. Z łatwością przekręcał się będzie w nim klucz, przez co otwieranie i zamykanie zamka będzie przebiegało sprawnie i bezproblemowo. W tym celu warto zastosować specjalny preparat do smarowania zamków. Miejsce, w którym ma być przeprowadzana konserwacja, należy uprzednio odpowiednio zabezpieczyć, aby nie pobrudzić powierzchni drzwi, klamki, podłogi, przykrywając je folią lub innym materiałem.

Czym smarować zamek w drzwiach?

Wiedząc, że przynajmniej raz w roku, a najlepiej nawet dwa razy w roku warto przeprowadzać konserwację zamka, pojawia się pytanie: czym smarować wkładki zamków? Tego rodzaju czynność należy wykonać stosując przeznaczone do tego celu środki. Zastosowanie innych produktów, w tym oleju kuchennego, smaru do łańcuchów rowerowych czy benzyny może spowodować trwałe uszkodzenie zamka.

Na rynku znaleźć można wiele środków przeznaczonych do smarowania zamków, które zawierają substancje takie jak olej penetrujący, roztwory polerujące oraz antykorozyjne. Wiele produktów dostępnych jest w wygodnej formie sprayu, co ułatwia ich aplikację. Wyposażone są one również w szczegółową instrukcję obsługi, dzięki czemu samodzielne przeprowadzenie konserwacji staje się znacznie prostsze.

Serwis zamka przez profesjonalnych ślusarzy

Konserwacja zamków to zadanie, z którym można poradzić sobie samodzielnie, jeśli zamek jest regularnie czyszczony, a także gdy posiadamy przynajmniej minimalne umiejętności w tym zakresie. Nie każdy czuje się na siłach, aby zadbać o zamek w swoich drzwiach wejściowych, bądź nie posiada na to czasu. Niekiedy zamek może być także na tyle zanieczyszczony, że samodzielne działania na niewiele się zdadzą – potrzebna jest interwencja profesjonalisty. W takich sytuacjach warto skorzystać z usługi ślusarskiej, jaką jest serwis zamków.

Serwis zamka to jednak nie tylko czyszczenie urządzenia i jego smarowanie za pomocą specjalistycznych preparatów. Doświadczony specjalista przeanalizuje również stan mechanizmu zamkowego, przeprowadzi drobne lub większe naprawy, a także przekaże zalecenia w zakresie użytkowania urządzenia. Może się również okazać, że w celu zagwarantowania bezpieczeństwa niezbędna będzie wymiana zamka w drzwiach na nowy.

Wymiana zamka w drzwiach – kiedy ją przeprowadzić?

Pomimo regularnej konserwacji, podobnie jak z każdym innym przedmiotem, tak i w przypadku zamków przychodzi moment, w którym dochodzi do zbyt dużego uszkodzenia urządzenia lub jest on po prostu bardzo wyeksploatowany bądź przestarzały, w związku z czym koniecznością staje się wymienić cały mechanizm zamkowy na nowy. Tego rodzaju zlecenia realizują ślusarze z Pogotowia zamkowego. Wezwani do serwisu, naprawy zamka czy jego wymiany od ręki zrealizują każde zadanie. Pomogą również w doborze nowego zamka lub wkładki do zamka, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje klienta.

Zadzwoń do nas i dowiedz się więcej: 600-072-722