Jak naprawić zamek wpuszczany do drzwi?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj zamka jest zamontowany w drzwiach wejściowych czy wewnętrznych w domu, mieszkaniu czy firmie, z czasem może ulec on uszkodzeniu. Najczęściej wybieranym rodzajem urządzenia są zamki wpuszczane, które również mogą się zaciąć. Gdy nie możesz otworzyć drzwi ze względu na blokadę zamka lub masz problem z wyjęciem klucza z mechanizmu zamkowego, z całą pewnością poszukujesz sposobu na to, aby wybrnąć z sytuacji. Jednym ze sposobów jest reperacja urządzenia. Zatem jak naprawić zepsuty zamek wpuszczany w drzwiach?

Awaria zamka w drzwiach – przyczyny

Zamki w drzwiach wejściowych i wewnętrznych mogą mieć różną budowę. Wyróżnia się przede wszystkim zamki nawierzchniowe i zamki wpuszczane. Zamek nawierzchniowy jest montowany na powierzchni drzwi wejściowych lub wewnętrznych, a zamek wpuszczany instalowany jest w w ich wnętrzu. Zamki wpuszczane są zdecydowanie częściej montowane ze względu na wyższy poziom zabezpieczenia, jaki zapewniają, a także walory estetyczne. Jednak wybór nawet najlepszego zamka wpuszczanego nie gwarantuje, że z czasem nie ulegnie on awarii.

Do awarii zamka dojść może z wielu powodów. Gdy nie możemy przekręcić klucza w zamku w żadną stronę lub zamek chodzi zbyt luźno, prawdopodobnie doszło do jego uszkodzenia. Może to nastąpić w efekcie wieloletniej, intensywnej eksploatacji mechanizmu, który podobnie jak każdy inny przedmiot z czasem się zużywa. Niekorzystnie działają na niego również czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć czy bardzo niskie temperatury, a także zanieczyszczenia i kurz. Z tego powodu warto zadbać o regularną konserwację zamka (sprawdź: Jak dbać i czym smarować zamek w drzwiach?). Do blokady mechanizmu może dojść również ze względu na znajdujący się wewnątrz zamka przedmiot bądź w efekcie nieudanej próby włamania.

Naprawa zamka w drzwiach wejściowych i wewnętrznych – w jaki sposób?

W sytuacji, w której nie możemy otworzyć drzwi ze względu na awarię mechanizmu zamkowego, nie musimy od razu decydować się na wymianę zamka na nowy. Nie zawsze niezbędna jest nawet wymiana wkładki! Czasem wystarczająca jest bowiem reperacja urządzenia. Jak naprawić zamek wpuszczany do drzwi? Tego rodzaju działania warto rozpocząć od diagnozy problemu. Należy sprawdzić, co dokładnie jest nie tak z zamkiem. Być może w środku zamka znajdują się zanieczyszczenia, które można usunąć poprzez zastosowanie preparatu smarującego? A może uszkodzenie wynika z poluzowania śruby? Jeśli potrafimy samodzielnie zdiagnozować problem oraz go usunąć poprzez własne działania, możemy spróbować się ich podjąć. Warto jednak wiedzieć, że konstrukcja zamka jest dość złożona, dlatego często dużo lepszym pomysłem jest skorzystanie pomocy profesjonalisty, który szybko i skutecznie rozwiąże problem.

Zepsuty zamek wpuszczany w drzwiach? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Samodzielna naprawa zamka nie zawsze jest możliwa do zrealizowania, gdyż nie każdy dysponuje wiedzą o tym, jak wygląda i działa mechanizm zamka, a także odpowiednimi narzędziami. W efekcie niewprawnych działań można spowodować więcej strat niż pożytku, trwale uszkadzając urządzenie. W takiej sytuacji nie pozostanie nic innego, jak po prostu wymienić zamek w drzwiach na nowy. To z kolei oznacza wyższe koszty, a także sporo zmarnowanego czasu. Z tego powodu zazwyczaj lepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalnego ślusarza z Pogotowia zamkowego, który przeprowadzi usługę naprawy zamka.

Wezwany do wykonania usługi doświadczony specjalista dokładnie zdiagnozuje problem, a także przeprowadzi stosowne reperacje uszkodzeń. Jeśli uzna, że stan zamka jest na tyle zły, że nie będzie on zapewniał bezpieczeństwa w danym budynku, może także zaproponować wymianę zamka na nowy.

Korzystając z usług Pogotowia zamkowego zyskujesz gwarancję współpracy z doświadczonym ślusarzem, który w profesjonalny sposób przeanalizuje stopień uszkodzenia zamka i dobierze do niego stosowne kroki naprawcze.

Również wtedy, gdy niezbędna jest wymiana zamka na nowy – zrealizujemy ją od ręki! Dobierzemy nowy zamek lub wkładkę do zamka biorąc pod uwagę rozmiar otworu w drzwiach oraz preferencje klienta, w tym zakładany poziom bezpieczeństwa i komfortu użytkowania zamka. Zapewniamy sprawną i staranną realizację usług, a także bezawaryjną pracę zainstalowanych przez nas mechanizmów zamkowych.

Dowiedz się więcej na temat naszych usług: 600-072-722