Jak się uchronić przed włamaniem do mieszkania?

Zastanawiasz się, w jaki sposób zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed włamaniem, zapewniając sobie poczucie bezpieczeństwa oraz ochronę cennych przedmiotów? W naszym artykule znajdziesz kilka istotnych wskazówek działań prewencyjnych, które mogą skutecznie powstrzymać złodziei przed dostaniem się do Twojego lokum.

Drzwi antywłamaniowe i solidne zamki

Złodzieje mogą dostać się do mieszkania lub domu przede wszystkim przez drzwi wejściowe, dlatego warto zainwestować w montaż wysokiej jakości drzwi antywłamaniowych. Drzwi antywłamaniowe to takie, które charakteryzują się solidną, wzmacnianą konstrukcją, skutecznie chroniącą przed ich sforsowaniem. Najlepiej zdecydować się na model drzwi, który posiada wysoką klasę odporności na włamanie, a także posiada certyfikat wydawany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej lub Instytut Techniki Budowlanej, potwierdzający jego jakość.

Drzwi antywłamaniowe to jednak nie jedyny element zabezpieczenia, na jaki należy postawić. Równie istotne są zamki do drzwi. W tym przypadku dobrze jest wybrać wysokiej jakości zamki wielopunktowe, które posiadają wiele punktów ryglowania, przez co są trudniejsze do sforsowania, lub inteligentne zamki elektroniczne. Zamki typu Smart Lock charakteryzują się możliwością otwierania bez zastosowania klucza, dzięki czemu zapewniają wysoką ochronę, a także dodatkowymi funkcjami, w tym możliwością zdalnego nadawania dostępu, monitoringu zdarzeń, przyznawania uprawień do otwierania konkretnym osobom w konkretnym czasie. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które coraz powszechniej stosuje się nie tylko w firmach, hotelach czy lokalach użytkowych, lecz także domach prywatnych czy nawet mieszkaniach. Potrzebujesz dowiedzieć się więcej o tym, na jaki zamek najlepiej się zdecydować? Pomożemy Ci w tym zakresie! Skontaktuj się z naszym Pogotowiem zamkowym: 600-072-722

Oprócz drzwi wejściowych warto także pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz drzwi do innych pomieszczeń gospodarczych zlokalizowanych np. z tyłu budynku. Często cała uwaga skupia się na drzwiach wejściowych, a pozostałe stanowią łatwy cel dla złodziei.

Zabezpieczenie drzwi balkonowych oraz okien

Włamywacze dostają się do domu lub nisko położonego mieszkania nie tylko przez drzwi, lecz także przez okna bądź drzwi balkonowe, dlatego warto zadbać także o ich odpowiednie zabezpieczenie. Można to zrobić zarówno poprzez zakup okiennic antywłamaniowych, jak i montaż różnego rodzaju zabezpieczeń okien o właściwościach antywłamaniowych. Są nimi m.in. blokady okienne, rolety antywłamaniowe lub specjalne folie ochronne utrudniające wybicie okien.

Monitoring oraz system alarmowy

Systemy alarmowe montowane w pomieszczeniach to także skuteczny sposób na to, aby zabezpieczyć mieszkanie bądź dom przed włamaniem. Działa on odstraszająco na potencjalnych złodziei, a także powiadamia właścicieli oraz odpowiednie służby ochrony o różnych niepokojących zdarzeniach, co umożliwia szybką reakcję w razie ich wystąpienia.

Dobrą metodą na zapewnienie ochrony jest również instalacja kamer monitoringu, które mogą powstrzymywać potencjalnych włamywaczy przed próbami dostania się do danego budynku, jak i pomóc w ich identyfikacji i ujęciu po fakcie. Wiele kamer wyposażonych jest także w funkcje zdalnego monitorowania za pomocą smartfona czy komputera, co dzieje się w danym miejscu.

Co jeszcze możesz zrobić?

Oprócz zabezpieczeń, które wskazane zostały powyżej, warto podjąć także inne działania prewencyjne, takie jak:

  • Unikanie eksponowania wartościowych przedmiotów – nie pozostawiaj na widoku wartościowych przedmiotów, które mogą przyciągnąć uwagę włamywaczy. Cenne przedmioty schowaj w miejscu, do którego dostęp będzie utrudniony.
  • Dyskrecja w mediach społecznościowych – unikaj informowania o planowanych wyjazdach w mediach społecznościowych, ponieważ może stanowić to zachętę do włamania dla złodziei.
  • Dobrosąsiedzkie relacje – poproś sąsiadów, aby w czasie Twojej nieobecności zwracali uwagę, co dzieje się wokół Twojego domu lub mieszkania.
  • Czujniki zmierzchu i ruchu – zainwestuj w automatyczne oświetlenie zewnętrzne, które reaguje na ruch lub zapada ciemność. Światło może skutecznie odstraszyć potencjalnych włamywaczy.
  • Bezpieczne przechowywanie kluczy – nie zostawiaj kluczy w oczywistych miejscach np. od wycieraczką czy za doniczką, ponieważ ułatwi to dostęp do Twojego mieszkania złodziejom.
  • Ubezpieczenie mieszkania – choć ubezpieczenie nie uchroni od nieprzyjemnych niespodzianek, to na pewno zrekompensuje straty finansowe w razie ich nastąpienia.