Jak wymienić zamek w drzwiach antywłamaniowych?

Nawet najlepszej jakości drzwi antywłamaniowe nie zapewnią odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i ochrony, jeśli nie będą wyposażone w wysokiej klasy zamki. Chcąc zadbać o zabezpieczenie domu, mieszkania lub biura w niektórych sytuacjach warto postawić na wymianę zamka w drzwiach. W jaki sposób przeprowadzić tego rodzaju prace?

Kiedy wymienić zamek w drzwiach antywłamaniowych?

Na wymianę zamka w drzwiach antywłamaniowych zdecydować się można z różnych powodów. Zazwyczaj podjęcie się montażu nowego mechanizmu wynika z zużycia i awarii starego zamka. W efekcie pojawiają się trudności z otwieraniem i zamykaniem urządzenia, a sam mechanizm nie zapewnia odpowiedniego poziomu ochrony. Często dochodzi również do całkowitego zablokowania zamka, co może skutkować koniecznością wezwania ślusarza do awaryjnego otwierania drzwi.

Kolejnym powodem, z jakiego jest realizowana wymiana zamka w drzwiach, jest zgubienie kluczy. Często w pierwszym odruchu pojawia się chęć dorobienia klucza na podstawie zapasowej kopii, jednak nie zapewnia to wystarczającej ochrony. Może się bowiem okazać, że klucze wcale nie zostały zgubione, a skradzione. Z tego powodu lepiej jest zdecydować się na całkowitą wymianę zamka bądź przynajmniej wymianę wkładki do zamka.

Na zamontowanie nowego zamka w drzwiach warto postawić także wtedy, gdy w danym lokalu zmieniają się właściciele lub użytkownicy (np. wynajmujący mieszkanie bądź pracownicy). Chroni to przed dostępem przez nieupoważnione osoby, które już dłużej nie powinny mieć prawa korzystania z mieszkania, domu czy biura.

Sytuacją, która bez najmniejszych wątpliwości powinna skłonić do wymiany zamka w drzwiach, jest włamanie lub próba włamania. Za pomocą montażu nowego zamka poprawia się bezpieczeństwo domowników, a także odzyskuje poczucie spokoju.

Wymienione sytuacje to tylko część przykładów przyczyn, które mogą spowodować chęć wymiany zamków w drzwiach. Na nowy zamek warto zdecydować się zawsze wtedy, gdy z różnych powodów chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa we własnym domu lub firmie. Ważne jest jednak, aby zadbać zarówno o dobranie odpowiedniego mechanizmu, jak i jego prawidłowy montaż.

Jak wybrać zamek do drzwi antywłamaniowych?

Każdy, kto decyduje się wymienić zamek w drzwiach, musi w pierwszej kolejności zdecydować o wyborze konkretnego modelu urządzenia. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę?

  • Wymiary zamka – zamek musi pasować do rodzaju drzwi oraz do otworu przeznaczonego na jego montaż;
  • Rodzaj zamka – na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń zabezpieczających drzwi – zamki nawierzchniowe, zamki wpuszczane, zamki ryglowane, a także zamykane bez użycia klucza inteligentne zamki elektroniczne. Rodzaj zamka warto dopasować do własnych potrzeb w zakresie bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania zamka;
  • Poziom zabezpieczenia – zamki różnią się pomiędzy sobą nie tylko sposobem otwierania, lecz także poziomem ochrony. Chcąc czuć się bezpiecznie we własnym domu, warto postawić na wysokiej klasy zamek posiadający niezbędne atesty, który będzie trudny do sforsowania przez włamywaczy.

Wymiana wkładki zamka czy całego zamka?

Warto wiedzieć, że wiele zamków wyposażonych jest w wymienne wkładki, czyli elementy, w których umieszczany jest klucz. W niektórych sytuacjach wymiana całego zamka nie jest konieczna – wystarczy wymiana samej wkładki w zamku. W jaki sposób ją przeprowadzić?

W pierwszej kolejności należy zakupić dopasowaną pod względem wielkości wkładkę, która pasuje do wymiarów oraz rodzaju zamka. Następnie należy wykręcić śruby mocujące, dzięki czemu stanie się możliwe zdemontowanie starej wkładki. W jej miejsce umieszcza się nową wkładkę, a następnie przytwierdza ją poprzez przykręcenie śruby. Zadanie to wydaje się bardzo proste, jednak w rzeczywistości samodzielna wymiana urządzenia może przynieść sporo problemów. Z kolei nieprawidłowy montaż nowej wkładki skutkować może m.in. problemami z otwieraniem i zamykaniem zamka i realnie niższym poziomem zabezpieczenia.

Wymiana zamków w drzwiach antywłamaniowych – jak ją wykonać?

Jeśli wymiana wkładki w zamku nie jest możliwa, konieczna staje się wymiana całego zamka. Również w tym przypadku cały proces zaczyna się od doboru odpowiedniego urządzenia. Ważne jest także wyposażenie w profesjonalny sprzęt, który umożliwi montaż nowego zamka. Za ich pomocą należy zdemontować stary zamek, odkręcając śruby mocujące oraz pozostałe elementy mechanizmu, a w puste miejsce włożyć nowy zamek. Dobrze jest upewnić się, czy został on umieszczony w prawidłowy sposób, a następnie przykręcić go śrubami mocującymi. Jeśli podczas wymiany zamka niezbędna jest także wymiana wkładki, należy to zrobić po zamocowaniu kasety zamka. Na koniec konieczne jest sprawdzenie, czy wszystkie śruby są dobrze przytwierdzone, a zamek został zamontowany w prawidłowy sposób, przekręcając kilkukrotnie kluczem w obie strony.

Skorzystaj z pomocy specjalistów z Pogotowia zamkowego Łódź

Chcesz wymienić wkładkę lub zamek w drzwiach antywłamaniowych w swoim domu, mieszkaniu, firmie, ale nie czujesz się odpowiednio kompetentny do tego rodzaju działań? Służymy pomocą w tym zakresie!

Pogotowie zamkowe Łódź to zespół ślusarzy z wieloletnim doświadczeniem, którzy posiadają wiedzę oraz niezbędne narzędzia do tego, aby wymienić zamek w drzwiach antywłamaniowych, a także każdych innych drzwiach. Od lat cieszymy się zaufaniem klientów prywatnych, jak i biznesowych, którzy wiedzą, że nie zawiodą się na naszych usługach. Dokładamy starań, aby wszystkie zlecenia realizować z zaangażowaniem, troską o bezpieczeństwo i komfort klientów. Z tego powodu działamy w trybie całotygodniowym, od świtu do późnych godzin nocnych (06:00-24:00), również w niedziele i święta. Pozwala to elastycznie dopasować czas wykonania zlecenia. Doradzamy także wybór zamka oraz oferujemy możliwość jego zakupu bezpośrednio od naszego ślusarza w trakcie realizacji zlecenia, co pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć błędu związanego z niedopasowaniem urządzenia.

Dowiedz się więcej na temat naszych usług ślusarskich! Zapraszamy do kontaktu: 600-072-722