Budowa zamka do drzwi domu

Zabezpieczenie domu, mieszkania, firmy czy różnego rodzaju pomieszczeń przed dostępem nieupoważnionych osób oraz włamaniem i kradzieżą mienia jest możliwe przede wszystkim dzięki zastosowaniu zamków w drzwiach. Zakup urządzenia, które zapewnia bezpieczeństwo i prywatność, wcale nie jest łatwym zadaniem, ponieważ zamki różnią się pomiędzy sobą w znaczący sposób. Kluczowa jest budowa zamka do drzwi, od której zależny jest sposób otwierania mechanizmu. Co warto wiedzieć na temat elementów konstrukcyjnych, z których składa się zamek drzwiowy?

Zamki do drzwi wejściowych i wewnętrznych – podstawowa rola

Montaż zamka w drzwiach wejściowych oraz wewnętrznych w domach, mieszkaniach, zakładach pracy, biurach, a także hotelach, sklepach czy różnych lokalach i pomieszczeniach ma przede wszystkim stanowić skuteczne zabezpieczenie przed dostępem nieupoważnionych osób, włamaniem, kradzieżą, a także zapewniać poczucie prywatności. Jeśli zależy nam na zagwarantowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa, a także komfortu użytkowania, warto dokładnie przemyśleć wybór produktu, który zostanie zamontowany w drzwiach. Co ma znaczenie?

Przede wszystkim istotne są parametry techniczne, w tym wykonanie zamka z solidnych, wytrzymałych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne materiałów. Dobry zamek do drzwi będzie charakteryzował się także posiadaniem odpowiednich certyfikatów i atestów, które potwierdzają jego jakość. Ważne są także inne aspekty, w tym komfort użytkowania zamka, którego otwieranie i zamykanie nie powinno powodować najmniejszych problemów, być intuicyjne i nie wymagać stosowania siły, a także wygląd urządzenia dopasowany do architektury danego budynku czy pokoju. Bardzo ważne jest także dopasowanie mechanizmu do drzwi, w których ma zostać umieszczony.

Budowa zamka do drzwi – elementy składowe

Zamek do drzwi to urządzenie, które składa się z kilku istotnych elementów. Obudowę zamka stanowi korpus, w którym znajdują się najważniejsze części mechanizmu. Wymienić wśród nich można m.in. blachę czołową, czoło zamka, rygiel, zasuwnicę, zapadkę czy bolec, prowadnicę dolną i górną, szynę, wkładkę bębenkową lub cylindryczną, a także klamkę. Niektóre zamki wyposażone są także w inne elementy zabezpieczające, które dodatkowo utrudniają otwarcie drzwi i dostanie się do środka pomieszczenia osobom nieuprawnionym.

Budowa zamka do drzwi a rodzaj zamka

Konstrukcja zamka oraz elementy, z których składa się urządzenie, są uzależnione przede wszystkim od tego, z jakim rodzajem zamka mamy do czynienia. Wyróżnia się dwa rodzaje główne rodzaje urządzeń – zamki wpuszczane oraz zamki nawierzchniowe, które są montowane w innym miejscu drzwi oraz posiadają inną budowę.

Zamek nawierzchniowy jest montowany na skrzydle drzwiowym, a jego części są od razu widoczne. To rozwiązanie jest wykorzystywane najczęściej w celu zapewnienia dodatkowej ochrony, ponieważ charakteryzuje je dość niski poziom zabezpieczenia i łatwość sforsowania, a także w przypadku bardzo cienkich drzwi, w których nie jest możliwe wykonanie otworu do umieszczenia zamka wpuszczanego.

Zamek wpuszczany jest z kolei instalowany wewnątrz skrzydła drzwi. Dzięki temu rozwiązaniu niemal wszystkie części mechanizmu są schowane – na zewnątrz widoczna jest tylko rozetka, w której umieszczany jest klucz oraz klamka. Są to także zamki charakteryzujące się znacznie wyższym poziomem zabezpieczenia, dlatego stosuje się je w momencie, gdy dane pomieszczenie wymaga odpowiedniej ochrony.

Zamki wpuszczane różnią się pomiędzy sobą sposobem zamykania i otwierania, a tym samym zastosowanym mechanizmem blokującym. Wybrać można zamki takie jak:

  • zamek zapadkowy – tego typu zamek jest zamykany za pomocą zapadki,
  • zamek zasuwkowy – częścią zaczepiającą zamka zasuwkowego jest zasuwka uruchamiana przy użyciu klucza,
  • zamek zastawkowy – za mechanizm zamykający służą zastawki płytkowe uruchamiane piórem klucza,
  • zamek zapadkowo-zasuwkowy – częściami zaczepiającymi tego typu zamka są zapadka i zasuwka,
  • zamek z wkładką bębenkową – posiada wkładkę bębenkową otwieraną za pomocą klucza.

Do zamków wpuszczanych zalicza się także zamki wielopunktowe, które posiadają kilka punktów ryglowania. Są one uznawane za jedne z najbezpieczniejszych rodzajów zamków do drzwi.

Pomoc w dobrze zamka do drzwi – Pogotowie zamkowe Łódź

Wybór modelu zamka do drzwi wejściowych czy drzwi wewnętrznych w ogromnej gamie produktów dostępnych na rynku, różniących się pomiędzy sobą budową, parametrami technicznymi oraz sposobem otwierania i zamykania, nie jest prosty. Z tego powodu proponujemy fachową pomoc w zakresie doboru urządzenia zarówno do potrzeb i oczekiwań klientów, jak i miejsca, w którym produkt ma zostać zamontowany. Zamek można zakupić w naszym sklepie stacjonarnym, a także w trakcie realizacji usługi montażu, co pozwala oszczędzić sporo czasu i uniknąć błędu związanego ze złym wyborem zamka. Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie usług? Zapraszamy do kontaktu: 600-072-722