Zamek do drzwi wewnętrznych - jakie są rodzaje i który wybrać?

Główną funkcją zamka do drzwi wewnętrznych jest zapewnienie prywatności użytkownikom, choć w niektórych przypadkach jest on także niezbędny do zagwarantowania ochrony mienia. W jakich miejscach sprawdzi się tego typu zamek, jakie są jego rodzaje i który z nich najlepiej wybrać? W naszym artykule zawarliśmy cenne wskazówki na ten temat!

Zamek do drzwi wewnętrznych – gdzie znajduje zastosowanie?

Drzwi zewnętrzne wymagają innego zabezpieczenia niż drzwi wewnętrzne. W odróżnieniu od zamka do drzwi wejściowych głównym zadaniem zamka montowanego w drzwiach wewnętrznych nie jest zabezpieczenie przed włamaniem, a zapewnienie prywatności, choć może on także zapewniać pewien stopień ochrony mienia, jak ma to miejsce np. w przypadku wynajmowania pokoi.

W jakich miejscach montaż zamków w drzwiach wewnętrznych ma sens? Zazwyczaj są on instalowane w pokojach i sypialniach, dzięki czemu pozwalają na odizolowanie się od pozostałych domowników. Możliwa jest także ich instalacja w drzwiach do domowych biur czy gabinetów, gdzie pełnią rolę zabezpieczającą np. dokumenty zawierające poufne dane. Standardowo zamki montuje się także w drzwiach łazienkowych.

Zamki do drzwi wewnętrznych – rodzaje

Zamek do drzwi wewnętrznych nie musi posiadać tak solidnej konstrukcji, jak zamek do drzwi zewnętrznych, ponieważ jego zadaniem nie jest ochrona przed włamaniem. Z tego powodu pominąć można zakup zamka antywłamaniowego czy wielopunktowego. Sprawdzą się za to zamki wpuszczane oraz zamki nawierzchniowe, a także zamki elektroniczne np. zamek do drzwi z klamką. Jakie są pomiędzy nimi różnice?

Zamki nawierzchniowe do drzwi wewnętrznych

Zamek nawierzchniowy jest instalowany na skrzydle drzwi, zaś do framugi montowany jest zaczep, w który wchodzi rygiel po przekręceniu klucza. W tego rodzaju zamku wszystkie elementy są widoczne. Jest on bardzo prosty w montażu. Jednocześnie jest także łatwy do sforsowania, dlatego w przypadku chęci uzyskania większego bezpieczeństwa lepiej zdecydować się na zamek wpuszczany. Są one również mniej estetyczne, co wynika z widoczności całego urządzenia. Sprawdzą się za to idealnie w przypadku cienkich drzwi, w których nie ma możliwości zamontowania zamka wpuszczanego.

Zamki wpuszczane do drzwi wewnętrznych

Zamki wpuszczane instalowane są wewnątrz drzwi. Jedynymi elementami widocznymi na zewnątrz jest klamka oraz rozetka, zaś cały mechanizm znajduje się w otworze wykonanym w drzwiach. Z tego powodu do montażu zamka konieczna jest odpowiednia, dość gruba konstrukcja drzwi. Zamki wpuszczane to produkty, które wyróżnia duża estetyka, możliwość dopasowania rozwiązania do danych drzwi, a także lepsza ochrona niż w przypadku montażu zamka nawierzchniowego.

Elektroniczne zamki do drzwi

Kolejnym rozwiązaniem, które można zastosować w przypadku drzwi wewnętrznych, są zamki elektroniczne. Są one wyposażone w system automatycznego blokowania bezpośrednio po ich zamknięciu. Ich otwieranie nie wymaga z kolei stosowania tradycyjnego klucza. W tym celu używa się, w zależności od wybranego modelu urządzenia, kodu, karty, czytnika linii papilarnych czy aplikacji w smartfonie. Dlaczego warto przemyśleć montaż zamka elektronicznego w drzwiach wewnętrznych? Przede wszystkim oznacza on wygodę użytkowania, bezpieczeństwo, łatwość nadawania uprawnień do dostępu oraz możliwość monitorowania zdarzeń. Takie rozwiązanie sprawdzi się m.in. w domowym biurze czy gabinecie.

Jak wybrać zamek do drzwi wewnętrznych w domu?

Odpowiednio dobrany zamek do drzwi wewnętrznych to gwarancja prywatności i wygody użytkowania, a także ochrony posiadanych cennych rzeczy czy poufnych dokumentów. Wybierając zamek, który ma zostać zamontowany w drzwiach, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na własne potrzeby – pożądany poziom bezpieczeństwa, funkcjonalność, estetykę urządzenia. Niezbędne jest także uwzględnienie parametrów technicznych: rodzaju, konstrukcji i grubości drzwi, mechanizmu zamykania zamka, materiałów, z jakich jest on wykonany (idealnie sprawdzi się stal nierdzewna). Nie wiesz, który zamek kupić? Pomoc w tym zakresie możesz uzyskać od Pogotowia zamkowego Łódź. Korzystając z naszych usług ślusarskich uzyskasz wsparcie w doborze urządzenia. Zapraszamy do kontaktu: 600-072-722

Zamek do drzwi wewnętrznych – gdzie kupić?

Potrzebujesz zamka zapewniającego prywatność i ochronę przed niechcianymi gośćmi do drzwi pokojowych, drzwi łazienkowych, drzwi w gabinecie lub biurze? Potrzebujesz dobrego zamka wpuszczanego, nawierzchniowego, a może nowoczesnego zamka elektronicznego? Wszystkie rodzaje zamków kupisz w naszym sklepie stacjonarnym! W asortymencie posiadamy zamki od najlepszych producentów, które wyróżniają się ze względu na wysoką jakość wykonania, trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, wygodę użytkowania. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!