Zabezpieczenie okien przed włamaniem - co warto wiedzieć?

Włamywacze próbują dostać się do wybranego przez siebie jako cel kradzieży miejsca różnymi drogami. Nie zawsze są to jednak drzwi wejściowe! Często decydują się oni na skorzystanie z okna, w tym przede wszystkim okna balkonowego. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie okna przed włamaniem. W jaki sposób można to osiągnąć?

Zabezpieczenie okien przed włamaniem – co warto wiedzieć?

Do włamania do domu czy położonego na parterze mieszkania często nie dochodzi poprzez drzwi wejściowe, a okna. Choć wiele mówi się o tym, aby odpowiednio zabezpieczać drzwi zewnętrzne poprzez zamontowanie wysokiej jakości zamków antywłamaniowych odpornych na rozwiercanie i wyważanie, równie ważne jest zastosowanie odpowiednich środków, które zapobiegać będą włamaniu poprzez okna. Co warto wiedzieć na ten temat?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że włamywacze za cel obierają takie miejsca, do których dostanie się nie będzie im sprawiało większego problemu. Wykorzystują oni często niewłaściwe zabezpieczenie okien, aby włamać się do danego lokum. Z tego względu warto zadbać o to, aby zawsze zamykać okna przed wyjściem z domu. Jednak otwarte okno to nie jedyny słaby punkt. Często bowiem również okna i drzwi balkonowe są wyposażone w słabej jakości okucia, w szczególności jeśli są to okna plastikowe. W takim przypadku wyważenie okna za pomocą prostych narzędzi – łomu czy śrubokrętu jest bardzo prostym dla przestępcy zadaniem. Z tego powodu warto zainwestować w różnego rodzaju środki i dodatki zabezpieczające, które uniemożliwią podważenie okna i dostanie się włamywaczom do środka.

Wzmocnione ramy okienne – okna antywłamaniowe

Decydując się na budowę domu lub wymianę okien w budynku, warto postawić na okna antywłamaniowe, które są wykonane z wysokiej jakości, solidnych i trwałych materiałów. Ich zastosowanie utrudnia włamywaczom dostanie się do danego domu, ponieważ są one zaprojektowane w taki sposób, aby podważenie ramy okiennej było bardzo skomplikowane. Wyższa klasa odporności to jednak nie wszystko. Okna antywłamaniowe są bowiem często wyposażone w szyby hartowane lub antywłamaniowe, które są specjalnie wzmocnione, aby uniemożliwić ich wybicie, a także w specjalne klamki antywłamaniowe.

Nie zawsze mamy jednak możliwość inwestycji w nowe okna. Na szczęście istnieją alternatywne sposoby, które pozwalają skutecznie zabezpieczyć okna przed włamaniem. Są nimi m.in. dodatkowe okucia antywłamaniowe, które utrudniają wyważenie okien, a także zastosowanie zamków, klamek i grzybków antywyważeniowych.

Zamki i klamki antywłamaniowe zabezpieczające okna przed włamaniem

Chcąc zabezpieczyć zamontowane okna i drzwi balkonowe przed ich sforsowaniem przez nieproszone osoby, można zainwestować w klamki antywłamaniowe do okien, które uniemożliwią otwarcie okna od zewnątrz w razie, gdy szyba zostanie wybita. Można również zastosować dodatkowe rygle na oknach, które poprawią wytrzymałość okna podczas próby wywarcia nacisku na okucia okienne. Polecanym rozwiązaniem na zabezpieczenie okna przed włamaniem jest także zamontowanie zamka okiennego. Na rynku dostępne są już także nowoczesne zamki szyfrowe do okien, które działają na tej samej zasadzie co elektroniczne zamki do drzwi. Ich działanie wymaga użycia karty, kodu lub autoryzacji biometrycznej w celu otwarcia okna. Jest to bardzo dobry sposób na to, aby zabezpieczyć okna plastikowe lub wykonane z innego tworzywa w miejscach, które wymagają szczególnej ochrony.

Oprócz wymienionych powyżej rozwiązań można także zastosować tzw. grzybki antywyważeniowe. Są to specjalne elementy okuć okiennych, które mają za zadanie zabezpieczać okna przed włamaniem. Blokują okna w ramie, przez co jego wyważenie przy użyciu podstawowych narzędzi staje się dużo trudniejsze.

Elektroniczne zabezpieczenie okien

Aby podnieść bezpieczeństwo we własnym domu, warto rozważyć zainstalowanie systemu alarmowego z czujnikami ruchu na oknach, które wykryją próby włamania i zaalarmują o nich właściciela lub/i odpowiednie służby ochrony. Elektroniczne zabezpieczenia okien to bardzo dobre rozwiązanie, które może skutecznie odstraszyć złodziei.

Rolety i żaluzje w oknach

Kolejnym skutecznym sposobem na zabezpieczenie okien przed włamaniem jest zastosowanie rolet zewnętrznych lub żaluzji, które posiadają wysokie parametry antywłamaniowe. Ich zamykanie podczas nieobecności właściciela lub w czasie nocy znacząco utrudnia potencjalnym włamywaczom sforsowanie okna. Co więcej, rolety antywłamaniowe są nie tylko trudne do podniesienia przez nieuprawnione osoby, lecz również ich forsowanie może spowodować wiele hałasu, który przyciągnie uwagę sąsiadów.

Szyba antywłamaniowa

W niektórych przypadkach złodzieje próbują się dostać do danego domu nie poprzez wyważenie okien, lecz poprzez wybicie szyby. Uniknięcie tego rodzaju prób włamania jest możliwe poprzez zastosowanie szyby antywłamaniowej. Została ona wykonana w taki sposób, aby być wytrzymała i odporna na próby jej rozbicia. Stanowi to efekt wykonania jej z solidnej konstrukcji, w której dwie tafle szkła skleja się za pomocą specjalnej folii, a nawet kilku jej warstw. Dzięki temu zachowuje ona przejrzystość, a jednocześnie wyróżnia się wysoką wytrzymałością.

Inne sposoby zabezpieczenia okna przed włamaniem

Oprócz wymienionych powyżej sposobów można również zastosować różnego rodzaju akcesoria, które poprawią bezpieczeństwo w domu i utrudnią włamanie przez okno. Są to m.in.:

  • folie zabezpieczające okna – utrudniają rozbicie szyby, a jeśli do niej dojdzie utrzymają szybę w całości, co opóźni dostęp do wnętrza budynku,
  • oświetlenie zewnętrzne – zainstalowane oświetlenie dookoła obszaru okien może zniechęcić włamywaczy do prób włamania,
  • siatki antywłamaniowe i kraty okienne – ich zastosowanie jest zalecane w przypadku miejsc o dużym ryzyku włamania.

Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem – podsumowanie

Zabezpieczenie okien i drzwi balkonowych przed włamaniem jest możliwe poprzez zastosowanie wielu różnych rozwiązań, takich jak szyby antywłamaniowe, rolety zewnętrzne, zamki i klamki w oknach, grzybki antywyważeniowe, wzmocnione okucia okienne oraz innych elementów, które utrudnią sforsowanie okna złodziejom. Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo w mieszkaniu, domu czy firmie, warto podjąć kompleksowe działania, nie pomijając przy tym ani okien i drzwi balkonowych, ani drzwi wejściowych. Jeśli poszukujesz skutecznych zamków antywłamaniowych i potrzebujesz profesjonalnej pomocy ślusarza z Łodzi, który zajmie się wymianą zamka w drzwiach w profesjonalny sposób, a także doradzi najskuteczniejsze rozwiązanie zabezpieczające Twoje lokum, skontaktuj się z nasza firmą!