Na czym polega praca ślusarza i czym kierować się przy jego wyborze?

Zawód ślusarza kojarzy się przede wszystkim z dorabianiem kluczy. Wiele osób nie wie, jak często usługi ślusarza mogą być potrzebne, szczególnie w sytuacjach, gdy mamy problem z zamkiem w drzwiach. Na czym polega praca ślusarza, jakie umiejętności są potrzebne do jej wykonywania oraz jak wybrać dobrego specjalistę z branży ślusarskiej?

Kim jest ślusarz?

Ślusarz to zawód o charakterze rzemieślniczym, którego głównym zadaniem, zgodnie ze słownikową definicją, jest ręczna bądź ręczno-maszynowa obróbka metalu, a także naprawa mechanizmów wykonanych z tego tworzywa. Ma on zatem za zadanie przede wszystkim tworzyć mniej skomplikowane lub nieco bardziej złożonych konstrukcji stalowych, narzędzi czy mechanizmów z metalu, a także konserwować je i naprawiać w razie usterek.

Praca ślusarza nie jest jednak zawsze taka sama, a o zakresie obowiązków decyduje przede wszystkim wybrana przez niego specjalizacja. Przedstawiciele tego zawodu mogą znaleźć zatrudnienie w różnych miejscach np. pracowniach ślusarstwa artystycznego, serwisach naprawy sprzętu domowego, warsztatach samochodowych, firmach przetwórstwa metalowego czy firmach zajmujących się montażem i naprawą zamków w drzwiach.

Ze względu na duży popyt na usługi ślusarskie i ilość rekrutacji na stanowisko ślusarz zawód ten jest niezwykle pożądany. Dobry fachowiec nie powinien mieć problemów ze znalezieniem stabilnego zatrudnienia. To idealne zadanie dla każdego, kto lubi majsterkować i wykazuje predyspozycje techniczne.

Jakie są obowiązki na stanowisku ślusarza?

Obowiązki w zawodzie ślusarza mogą być bardzo różne w zależności jego specjalizacji, czyli dziedziny, w której umiejętności i doświadczenie posiada dany fachowiec. Inne będą zadania związane z obróbką metalu w pracowniach artystycznych, a inne w warsztacie samochodowym. Wśród zadań, którymi na co dzień zajmuje się ślusarz, mogą się znaleźć:

  • tworzenie metalowych wyrobów, w tym urządzeń, maszyn czy narzędzi, a także ich elementów za pomocą obróbki ręcznej lub ręczno-maszynowej;
  • przygotowywanie połączeń między metalowymi elementami;
  • odczytywanie oraz wykonywanie dokumentacji technicznej;
  • analiza stanu technicznego urządzeń, narzędzi i maszyn, a także jakości wytworzonych wyrobów z metali,
  • diagnozowanie oraz naprawa usterek oraz awarii,
  • konserwowanie metalowych elementów;
  • obsługa specjalistycznych maszyn niezbędnych do realizowania pozostałych obowiązków.

Wymienione powyżej zadania nie wyczerpują puli obowiązków, które mogą być powierzone w ręce fachowca z branży ślusarskiej. Wszystko zależy od dziedziny, w której podejmie on zatrudnienie.

Jak zostać ślusarzem?

Aby znaleźć zatrudnienie w zawodzie ślusarza, konieczne jest posiadanie wiedzy z zakresu obróbki metalu. W tym celu niezbędne jest ukończenie szkoły branżowej (zawodowej) lub technikum o specjalizacji ślusarstwo. W niektórych specjalizacjach niezbędne jest posiadanie dodatkowych kursów, wymaganych do uzyskania konkretnych uprawień np. ślusarz konstrukcji stalowych powinien posiadać szkolenie spawalnicze.

W branży ślusarskiej stale pojawiają się nowinki technologiczne, dlatego ważne jest również systematyczne dokształcanie się podczas szkoleń i warsztatów. Dzięki temu ślusarz rozwija swoje umiejętności i potrafi sprostać każdemu zadaniu. Ślusarze z Pogotowia zamkowego biorą udział w szkoleniach, w których poznają najnowsze rozwiązania z zakresu zamków i zabezpieczeń. Dzięki temu są w stanie zamontować każdy rodzaj zamka w drzwiach i sprostać wszystkim powierzonym mu zadaniom.

Oprócz wiedzy niezbędne są również umiejętności praktyczne, dlatego każdy kandydat do pracy w zawodzie ślusarza musi zdobyć doświadczenie. Wraz z nim przychodzi łatwość w wykonywaniu obowiązków. Doświadczony ślusarz realizuje swoje zadania w sprawny i profesjonalny sposób.

Praca w zawodzie ślusarza wymaga również posiadania pewnych predyspozycji. Ślusarz powinien mieć doskonałą koordynację wzrokowo-ruchową, być sprawny manualnie, staranny, dokładny, posiadać zdolności techniczne. Pracodawcy przeprowadzający rekrutacje na stanowisko ślusarza doceniają również odpowiedzialność, dobrą organizację pracy, komunikatywność, pracowitość, chęć podnoszenia własnych kompetencji oraz posiadanie prawa jazdy kategorii B.

Ślusarz – specjalista od zamków i zabezpieczeń drzwiowych

W zdecydowanej większości przypadków osoby poszukujące usług ślusarskich potrzebują skorzystać z pomocy fachowca, który zajmuje się zamkami w drzwiach. W zakresie obowiązków fachowców z tej specjalizacji leżą przede wszystkim:

  1. Montaż zamków – jednym z głównych zadań ślusarza jest instalacja zamków w drzwiach wejściowych oraz wewnętrznych. Mogą montować zarówno tradycyjne, mechaniczne zamki, jak i nowoczesne elektroniczne zamki do drzwi. Usługi realizują dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych, instalując zamki w biurach, magazynach, sklepach, hotelach czy instytucjach.
  2. Naprawa i konserwacja zamków – ślusarze zajmują się również naprawą i konserwacją zamków i systemów zabezpieczeń. Mogą to być zarówno drobne naprawy, jak wymiana jednego z elementów czy smarowanie mechanizmu zamka, jak i bardziej zaawansowane naprawy np. usuwanie zaciętych zamków czy naprawa uszkodzonych elementów.
  3. Awaryjne otwieranie drzwi – w zakresie obowiązków ślusarzy znajduje się także awaryjne otwieranie zamków, które realizowane jest w momencie, gdy klient z różnych powodów nie może dostać się do swojego domu lub firmy.
  4. Awaryjne otwieranie samochodów – jedną ze specjalizacji ślusarzy znających się na zamkach i systemach zabezpieczeń jest otwieranie drzwi samochodowych w taki sposób, aby po interwencji ślusarskiej nie pozostały najmniejsze ślady. Usługa ta przydaje się m.in. wtedy, gdy klient zatrzaśnie kluczyki do auta wewnątrz pojazdu.
  5. Dorabianie kluczydorabianie kluczy to klasyczna usługa ślusarska, z której korzysta się w wielu sytuacjach.
  6. Doradztwo i konsultacje – często ślusarze pełnią również rolę doradców, którzy pomagają klientom w wyborze odpowiednich zamków i systemów zabezpieczeń.

Jak wybrać dobrego ślusarza?

Skorzystanie z usług ślusarskich niezbędne jest wtedy, gdy pojawia się problem związany z zamkiem w drzwiach bądź potrzeba poprawy poziomu bezpieczeństwa czy komfortu użytkowania mechanizmu zamkowego. W celu uzyskania gwarancji wysokiej jakości realizacji zlecenia wybierając ślusarza warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów:

  1. Doświadczenie i kwalifikacje – sprawdź, od jak dawna ślusarz pracuje w branży oraz czy posiada odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty potwierdzające jego umiejętności. Współpracując z firmą ślusarską warto z kolei sprawdzić, od ilu lat działa na rynku.
  2. Rekomendacje i opinie – przed skorzystaniem z usług przeczytaj opinie na jej temat.
  3. Zakres usług – upewnij się, że ślusarz oferuje zakres usług, który odpowiada Twoim potrzebom.
  4. Lokalizacja – wybierając ślusarza, zwróć uwagę na obszar jego działalności.
  5. Dostępność – sprawdź, czy ślusarz jest dostępny w dogodnym dla Ciebie terminie i może szybko zareagować na ewentualne awarie czy pilne sytuacje.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy naszego Pogotowia zamkowego, które działa w branży ślusarskiej od wielu lat. W tym czasie zyskaliśmy zaufanie tysięcy klientów z całej Polski, w tym zarówno biznesowych, jak i indywidualnych. W naszym zespole pracują fachowcy z doświadczeniem, wiedzą, umiejętnościami, którzy dodatkowo stale rozwijają swoje kompetencje w czasie branżowych szkoleń. Dzięki temu mamy pewność, że poradzą sobie z każdym zadaniem.

Przez lata działalności na rynku wypracowaliśmy najwyższe standardy obsługi klientów. Z tego powodu jesteśmy w stanie zaoferować usługi ślusarskie na doskonałym poziomie. Czas ich realizacji dopasowujemy indywidualnie do klientów. Działamy przez 7 dni w tygodniu, w tym także w niedziele i święta, od wczesnych godzin porannych po późne godziny nocne.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej: 600-072-722