Ile czasu trwa wymiana zamka w drzwiach?

Samodzielna wymiana zamków? Ile trwa, jak wygląda – w zależności od rodzaju zamka

Doświadczeni technicy z Pogotowia ślusarskiego w Łodzi rekomendują swoje wysokiej jakości usługi ślusarskie, które realizowane są 7 dni w tygodniu. Obejmują one także montaż i wymianę zamków, które – niezależnie od stopnia skomplikowania mechanizmu – przebiegają bardzo sprawnie i z gwarancją trwałego efektu. Wszystko to zasługa lat praktyki oraz wysokich umiejętności ślusarzy z Łodzi. Bez wątpienia cały proces wymiany zamków dobrze jest zlecić fachowcom z Pogotowia zamkowego, ale niektóre osoby decydują się na samodzielne działanie w tym zakresie. Można również i tak postąpić, trzeba jedynie poznać kilka podstawowych faktów, bez znajomości których praca może nie przynieść spodziewanych rezultatów. Pierwszy opiera się na rozróżnieniu rodzaju mechanizmów zamkowych, które najczęściej posiadamy u siebie w domu. Są to zamki nawierzchniowe, czyli – jak ich nazwa wskazuje – osadzone na „wierzchu” drzwi i otwierane w dwojaki sposób (z jednej strony przy użyciu klucza, a z drugiej za pomocą gałki). Łatwa obsługa i funkcjonalność sprawia, że bardzo często można spotkać właśnie tego typu mechanizm w mieszkaniach.

Drugi rodzaj zabezpieczeń, czyli co warto wiedzieć o wymianie zamków wpuszczanych

Drugą, powszechnie wybieraną grupą produktów zabezpieczających drzwi wejściowezamki wpuszczane. Te z kolei montuje się w samym skrzydle drzwi. W przeciwieństwie do zamka nawierzchniowego, który można osadzić praktycznie wszędzie, model wpuszczany do montażu wymaga odpowiedniej grubości drzwi. Jak widać, te dwie popularne kategorie różnią się między sobą sposobem montowania, a więc różny będzie także przebieg ich wymiany. Zamki wpuszczane mają tę zaletę, że często wystarczy w nich wymienić wkładkę drzwi, aby z powrotem funkcjonowały jak należy. Przebieg tego zadania może być więc znacznie szybszy niż wymiana zamka wierzchniego w całości, i może potrwać zaledwie kilka czy kilkanaście minut.

Jak wymienić zamek w drzwiach – radzą ślusarze z Pogotowia zamkowego w Łodzi

Jeśli natomiast chodzi o wymianę zamka wpuszczanego jako całego mechanizmu, to zadanie potrwa kilkukrotnie dłużej, zabierając znacznie więcej czasu – w zależności od umiejętności czy przygotowania osoby, która się tego podejmuje. Generalnie można jednak powiedzieć, że odbywa się to w 5 krokach. W pierwszym należy zdemontować klamkę i odkręcić śruby, dzięki czemu możliwe będzie zdjęcie szyldów z obu stron drzwi. W drugim kroku przychodzi czas do zdemontowania wkładki zamka. Tutaj również w grę wchodzi odkręcenie śruby, która ją przytrzymuje, po czym należy włożyć klucz do wkładki i obracać nim w obie strony. Po ustawieniu trzpienia we właściwej pozycji będzie można wyjąć wkładkę z drzwi. Krok trzeci polega na demontażu zamka wpuszczanego. Odkręcamy mocujące go śruby i podważamy kasetę zamka (np. za pomocą śrubokręta), by wyjąć ją z drzwi. Stary mechanizm należy zabrać ze sobą, wybierając się po zakup nowego, ponieważ nowy zamek do drzwi trzeba dobrać idealnie do miejsca po poprzednim. W kroku czwartym następuje montaż zamka, czyli wykonujemy tu te same czynności, tylko w odwrotnej kolejności – wkładamy kasetę zamka do drzwi, przykręcamy śrubami z zestawu, montujemy nową wkładkę (tutaj również trzeba pamiętać o przekręceniu klucza, by można było ją włożyć precyzyjnie w otwór) i przytwierdzamy ją za pomocą śruby. Ostatni krok to zamontowanie szyldów poprzez wkręcenie dolnej i górnej śruby. Jak widać, proces wymiany zamka w drzwiach trwa dość długo, szczególnie jeśli ktoś nie ma w tym doświadczenia. W razie problemów ślusarze z Łodzi oferują fachowy montaż i wymianę zamków 7 dni w tygodniu – tel.: 600-072-722